
A levél

A postagalamb
A postagalambok háziasított szirti galambok, melyeket arra tenyésztettek ki, hogy nagy távolságokból is hazataláljanak, így üzenetek szállítására alkalmazzák őket.
Ennek az általános elnevezése a galambposta.

Az ókori rómaiak és görögök idejében (Kr. e. 500 körül) már használták hírvivőként a galambokat. A görögök az olimpiai győztesek nevét küldték szét galambokkal a városaik között.
A postagalambokat az első és második világháborúban is használták katonai célokra. A madarak az erődítmények, aztán part és hadihajók között szállították az üzeneteket.

Német kutatók szerint a galambok csőre „iránytűként” szolgál. Más kutatók úgy találták, hogy a galambokat inkább a szaglásuk vezeti haza. Szerintük a galambok „szagtérképeket” készítenek a környezetükről, és ezt használják fel a tájékozódásukhoz.
Ma is létezik a postagalambsport: a repülési szezon április közepétől szeptember végig tart. Ezalatt a postagalambászok speciális, szervezett repüléseken vesznek részt galambjaikkal. Előtte a galambot tanítani kell, amit maga a galambász vagy a postagalambász egyesületek és szervezeteik speciális „tréning” röptetések keretében tehetnek meg.
TUDTAD-E?
A postagalambok naponta akár 160 km-es utat is meg tudtak tenni.





Postagalambok régen...




...és napjainkban.
A postakocsi
A személyszállító postakocsi (delizsánsz vagy diligence) csukott társaskocsi, amely utasokat, pénzt és csomagokat szállított.
A potakocsi meghatározott útvonalakon, rendszeresen közlekedett.


1752. szeptember 18-án indult meg Magyarországon a rendszeres postakocsi-forgalom, az első járat Bécs és Buda között közlekedett. A fekete-sárgára festett kocsik eleinte hetente egyszer érkeztek és indultak. Útjuk Bécsből Budáig 30 óráig tartott
A postakocsit négy ló vontatta. A leveleket az oldalán elhelyezett táskákban szállították, a teteje védőráccsal volt körbevéve az utasok poggyászának elhelyezésére. A párnázott ülések bársonnyal voltak bevonva. Ha pénzt is szállított, fegyveres őr is utazott a kocsin.
A borsos áru menetjegyben benne foglaltatott a háromszori étkezés és az éjszakai szállás ára is. A szigorú menetrend miatt az utasok reggel és este fél, napközben egy órát kaptak étkezésre, az éjszakai pihenő pedig hét órát tartott.
TUDTAD-E?
A posta világnapját minden évben szeptember 18-án ünneplik.





A levél





Tudod-e, hogyan kell helyesen megcímezni egy borítékot?
Segít a kép!

TUDTAD-E?
A leveleket régen viaszpecséttel zárták le.





A bélyeg
A postabélyeg (a köznapi szóhasználatban egyszerűen bélyeg), általában kis méretű, színes rajzolatú értékjegy,
amelyet postai küldeményekre ragasztva bérmentesítésre használnak.
A bérmentesítés azt jelenti,
hogy a küldemény átvételekor
a címzettnek a kézbesítésért
már nem kell fizetnie.




Az első postabélyeg 1840. május 6-án került forgalomba Nagy-Britanniában.
TUDTAD-E?
A szokásos négyzet vagy téglalap alakú bélyegek helyett néha más alakú, kör, háromszög, ötszög formájúakat is forgalomba helyeznek.

Az SMS

Az SMS az angol Short Message Service kifejezés rövidítése.
Magyarul szó szerint rövidüzenet-szolgáltatást jelent.
Általánosságban mobiltelefonnal küldött rövid terjedelmű, meghatározott karakterszámú üzenetet kézbesítő szolgáltatást értünk alatta.
Eredetileg egy üzenettel csak 160 karaktert lehetett elküldeni, ám az újabb készülékek már tudnak kezelni többrészes SMS-eket is.
TUDTAD-E?
Az első SMS-t 1992. december 3-án küldte el mobiltelefonjáról Neil Papworth brit mérnök.
